راهنمای مدیریت ریسک : ۴- انتخاب درست منابع برای مدیریت ریسک

راهنمای مدیریت ریسک: 
دراین پست چهارمین گام از پنج گام کلی راهنمای مدیریت ریسک توضیح داده می شود: 

گام چهارم : انتخاب درست منابع برای مدیریت ریسک 

اگر شما تصمیم به انتقال، کاهش و یا پذیرش ریسک داشته باشید، منابع مختلفی برای بهینه سازی انتخاب مدیریت ریسک ممکن است به شما کمک کند: 

نرم افزار: چه برای طراحی ساختمان، چه هزینه، مدیریت پروژه، حسابداری و یا دیگر جنبه های کسب و کار ساخت و ساز، یک نرم افزار مدیریت ساخت مناسب می تواند باعث قابل مدیریت بودن وظایف شده و روند انجام فرایندها را سریع تر پیش ببرد. همه این مزایا همچنین به کاهش ریسک کمک می کند . همانطور که یک شرکت ساخت و ساز رشد می کند وهمزمان تعداد پروژه های در حال افزایش را مدیریت و اداره می کند، یک برنامه نرم افزاری طراحی شده مناسب و مخصوص این کار، به مدیریت ریسک کمک می کند. (مثل ERM یا نرم افزار بزرگ مدیریت ریسک ). در سطح متوسط، گزینه های نرم افزار مدیریت پروژه معین همچنین دارای قابلیت ها و عملکردهای تو کار مدیریت ریسک هستند. 

آموزش: آموزش در حین کار در استفاده از مواد و ماشین آلات مخصوص ، یک نمونه بوده و آموزش آنلاین برای ایمنی کار نمونه دیگری است. 

تامین مالی: خطوط اعتباری کسب و کار ساخت و ساز ، مورد استفاده باشند یانه، یک اقدام احتیاطی خوب هستند. و به عنوان یک تکیه گاه مالی به شما اجازه می دهند ریسکهای مختلف از قبیل تاخیر ممکن در پرداخت یک مشتری و یا اختلاف در پرداخت را بپذیرید. نرم افزار حسابداری مناسب می تواند باعث آماده سازی آسان اسناد و مدارکی گردد که بانک شما قبل از باز کردن یک خط اعتباری نیاز خواهد داشت. 

بیمه: یک شرکت یا کارگزار بیمه بایستی قادر باشد در مورد ملزومات مجوز محلی برای بیمه ساخت و ساز و ورودیها و خروجی های CCIP (برنامه های بیمه کنترلی پیمانکار(و یا برنامه های بیمه کنترل شونده توسط پیمانکار)) و SDI ( بیمه قراردادی پیمانکار فرعی) به شما توصیه هایی ارائه کند. با این حال، به یاد داشته باشید که برخی از ریسک های ساخت و ساز همیشه غیر قابل بیمه شدن هستند. 

مشاوره حرفه ای: منابع مشاوره برای کسب و کار ساخت و ساز شامل شرکت های قانونی و متخصص درزمینه قراردادهای ساخت و ساز و دادخواهی ، بانکداران و شرکت های حسابداری، مشاوران و دوستان کسب و کار هستند. منبع دیگری که گاهی اوقات نادیده گرفته میشود سازمانهایی هستند که به صدوراوراق قرضه (ضمانت نامه ) مبادرت می کنند. این اوراق قرضه، مشتریان را با ضمانت این که علیرغم هر آنچه هم که ممکن است به شرکت ساخت و ساز شان اتفاق بیفتد، با این حال پروژه های ساختمانی اشان در نهایت انجام خواهد شد، تضمین و پشتیبانی می کند. برای تصمیم گیری راجع به صدور یک اوراق قرضه ، سازمان صادر کننده، کسب و کار پیمان کار را که شامل شناسایی هر گونه شیوه کسب و کار مخاطره آمیز است مورد بررسی قرار خواهد داد. 

تکنولوژی ها و روشهای جدید: برخی از ریسک ها که قبلا به طور خودکار پذیرفته شده اند هم اکنون می توانند با رویکردهای جدید کاهش یا حتی حذف شوند. آب و هوای بد یکی از این نمونه هاست . با استفاده از ماژول های پیش ساخته ساختمان، زمان ساخت و ساز ساختمانی در سایت می تواند به طور قابل توجهی کاهش یابد و با آن، ممکن است تاثیر آب و هوای بد نیز از بین برود. 
در مناطق دیگر، استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین (وسایل نقلیه هوایی بدون سرنشین) می تواند در زمان صرفه جویی کرده و به کاهش خطرات ایمنی کمک کند . مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) نیز یک ابزار شناسایی و برخورد با ریسک ها قبل از اینکه به واقعیت تبدیل شود، می باشد.

مطالب مرتبط

راهنمای مدیریت ریسک

پروژه های عمرانی عموما از پیچیدگیهای زیادی برخوردارند. بدیهی است که پیچیدگی و ابهام منشاء اصلی ریسک است. گاهی اوقات به واقعیت پیوستن یک ریسک مانند یک طوفان مخرب سازمان را در بحران فرو می برد که بیرون آمدن از آن بحران مستلزم مدیریت هوشمندانه است. در واقع میتوان گفت مدیریت ریسک مانند راه رفتن روی لبه دیواری است که یک سمت آن صرف هزینه برای پیشگیری از وقوع ریسک و سمت دیگر آن از دست دادن سرمایه ناشی از وقوع ریسک است. 
بهترین راه برای مدیریت ریسک چیست؟ پاسخ این سوال ‪طراحی هوشمندانه فرایندها‬ ست. فرایندهایی که قوی، ساده و قابل پیاده سازی بوده و به شما کمک می کند تا بتوانید تصمیم مناسب را در زمان مناسب بگیرید. 
برای مدیریت ریسک ۵ گام زیر را انجام دهید: 

۱. لیستی از منشاء های اصلی ریسک تهیه کنید.

۲. لیست را به ترتیب اهمیت مرتب کنید

۳. از همه توان سازمان برای مقابله و دفع ریسک استفاده کنید

۴. برای مدیریت هر ریسک منابع مناسب پیدا کنید

۵. برای هر ریسک عکس العملتان را مشخص کنید

راهنمای مدیریت ریسک: ۱- لیستی از منشا های ریسک تهیه کنید

راهنمای مدیریت ریسک: 
همانطور که در پستهای قبل اشاره شد مدیریت ریسک ۵ گام کلی دارد که در اینجا گام اول آن توضیح داده می شود: 
گام اول: لیستی از منشاء های ریسک تهیه کنید: 

برای اینکه بتوانید ریسکهای پروژه را مدیریت کنید، ابتدا باید ببینید با چه چیزی روبرو هستید. این لیست معمولا یک لیست طولانی است. دسته بندی زیر ممکن است در تهیه این لیست به شما کمک کند: 

ریسکهای مربوط به محیط کار: صدمات و خسارات وارد بر نیروی کار که منشاء آن رفتارها، روشها و تکنولوژیهای مورد استفاده و همچنین شرایط آب و هوایی است

ریسکهای مالی: افزایش قیمت مصالح و نیروی کار و یا کاهش نرخ فروش و یا درآمد شرکت میتواند ریسکهای مالی ایجاد کند. تورم یکی از بارزترین منشاء های این نوع ریسک است

ریسکهای مربوط به قرارداد: جریمه ای که بدلیل تاخیر در تحویل پروژه در موعد مقرر بایستی پرداخت کنید

ریسکهای پروژه: ضعف در مدیریت پروژه، قوانین نا مناسب و یا مشکلات اجرایی آن قوانین، اشتباه در تخمین زمان و منابع مورد نیاز برای تکمیل پروژه از جمله ریسکهای پروژه هستند.

ریسکهای مربوط به ذینفعان: نبود ارتباط موثر با ذینفعان، سوء تفاهمات در مورد محصول نهایی، حمایت نا مناسب و غیر موثر آنها از جمله ریسکهای مربوط به ذینفعان هستند.

ریسکهای طبیعی: سیل، زمین لرزه و سایر بلایای طبیعی که ادامه کار را غیر ممکن میکند

رقابت: برای اینکه بتوانید در یک فضای رقابتی به حیات خود ادامه دهید، ناچارید حاشیه سود خود را کاهش دهید. این کاهش درآمد، قدرت مانور شما را در شرایط سخت بسیار محدود خواهد نمود.

راهنمای مدیریت ریسک: ۲- لیست را به ترتیب اهمیت مرتب کنید

راهنمای مدیریت ریسک:
همانطور که در پستهای قبل اشاره شد مدیریت ریسک ۵ گام کلی دارد که در اینجا گام دوم آن توضیح داده می شود:
گام دوم: لیست را به ترتیب اهمیت مرتب کنید:
همیشه اولویت ریسکهایی که پروژه های شما را تهدید میکنند مشابه هم نیستند. بنابراین نمیتوانید از لیست دیگران یک کپی بگیرید و اولویتهای آنها را اولویتهای خودتان بدانید. چرا که این کار نه تنها در شناسایی و مدیریت ریسک به شما کمک نمی کند، بلکه خودش ریسکهایی را بوجود می آورد.
یکی از فاکتورهای مهمی که باید در اولویت بندی درنظر بگیرید فرایند های تجاری ضعیف و لطمه پذیر است. بنابراین صدمه ای که وقوع ریسک به تجارت شما وارد میکند میتواند معیار خوبی برای ارزیابی آن در اولویت بندی باشد. فاکتور مهم دیگر، احتمال وقوع ریسک است. اگر معیار اول را به ریال و دوم را به درصد در نظر بگیرید، میزان اهمیت هریک از ردیفهای لیست میتواند از حاصلضرب آن دو عدد در یکدیگر بدست بیاید. اعداد بدست آمده هرگز دقیق نیستند لیکن میتوانند مبنایی برای دسته بندی ریسکها با سه دسته با اهمیت بالا، متوسط و کم در نظر گرفته شوند. در ادامه به مثالهایی از ریسکهای رایج و اولویت بندی آنها توجه کنید:

  • یکی از پیمانکاران جزء با مشکل مالی مواجه شده است و هر لحظه ممکن است از ادامه پروژه سر باز بزند و پروژه شما را با تاخیر مواجه کند. در این صورت احتمال وقوع آن بالاست و همچنین ضریب تاثیر آن هم زیاد است. بنابراین بایستی این ریسک را جدی بگیرید.

  • محل اجرای پروژه سابقه سیل دارد که طبق آمار هر ۱۵ سال یکبار اتفاق می افتد. تاثیر این ریسک بر روی پروژه زیاد است لیکن احتمال وقوع آن کم.

  • افزایش نرخ مصالح میتواند به حاشیه سود شما لطمه بزند. از سوی دیگر این مساله فقط جزیی از هزینه کل پروژه است. بنابراین میتواند هم از لحاظ احتمال وقوع و هم تاثیر آن بر روی پروژه در سطح متوسطی قرار گیرد.